Articles for Ocak 2013

SÜNNET DAVETİYELERİNDE SON MODA

28

Erkekler için hayatlarının çocukluk günlerinden kalma en güzel anılarından birini belgeleyen sünnet davetiyeleri her geçen yıl biraz daha değişiyor ve modaya onlar da ayak uyduruyor. Bundan kısa bir süre öncesine kadar kağıtlarda kostümlü çocukların çizimleri yer alırken şimdilerde bunun yerini gerçek fotoğraflar almış durumda. Artık çocukları sembolize eden figürler pek tercih edilmiyor. Yine kostümlü olmak kaydıyla çocukların kendi fotoğrafları dijital baskı tekniğiyle kağıtlara yerleştiriliyor.

Günümüz sünnet davetiyeleri tasarımlarında çocukların korkulu rüyası haline gelen sünnetçi figürleri de sıklıkla yer almaya başladı. Aileler bu modelleri genellikle mizahi içerikleri nedeniyle tercih etse de, çocuklarının korkusunu yenmesine yardımcı olmak için bu figürlerin yer almasını özellikle isteyen anne babalar da mevcut.   

Genellikle bu tür organizasyonlar için yaz ayları tercih ediliyor. Tatil günlerine denk getirilen tarihler nedeniyle törenler yazlık evlerde gerçekleşiyor. Dolayısıyla Antalya sünnet davetiyeleri açısından biraz daha zengin içeriğe sahip oluyor. Kentte törenlerin sayısı çok fazla olunca siparişler ve özel tasarımlar da dikkat çekiyor. Ancak genel olarak beğenilen modellerin tüm kentlerde aynı olduğunu söyleyebiliriz.

SÜNNETİMİZ VAR

11

Ailelerin en çok heyecanlandığı organizasyonlardan biri olan sünnet törenlerinde erkek çocuklarını mutlu etmek de biraz güçleşiyor. Çocukların hem korkusunu yenmesine neden olmak hem de organizasyona heyecanla bakmalarını sağlamak isteyen anne babalar genellikle sünnet davetiyeleri seçimini çocuklarına bırakıyorlar. Bunun farkında olan tasarımcılar da ürettikleri modellerle ailelerden çok çocukların beğenisini kazanmayı hedefliyor.

Erkek çocuklarının ortak beğenisi genellikle kendilerinin son model bir otomobil veya motosiklet üzerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı sünnet davetiyeleri oluyor. Çocuklar ancak bu tarz fotoğraflar ile ikna edilebiliyor da diyebiliriz. Bu nedenle önce fotoğrafçıya gidilmeden modellerin yer aldığı kataloga ulaşmak pek mümkün olamayabiliyor.   

Yalova sünnet davetiyeleri tasarımlarında biraz daha ön plana çıkmayı başarmış gibi görünüyor. Son dönemin modası olan şehzade kostümleri ile çekilen fotoğraflar, çocukları cezp etmeye birebir. Kentte bu tasarımlar en popüler olanlar listesinde bir numarada yer alıyor. Üzerinde “kurtarın beni” gibi mizahi sözlerin yer aldığı tasarımlar da büyük ilgi görebiliyor. Ancak seçimi anneler yaptığında yine dantel görünümü kazandırılmış, tül ve pullarla süslenmiş modeller kaçınılmaz olabiliyor.